Staňte se jedním z dárců, kteří nám pomohou zajistit pokračování projektu dětského orchestru El Sistemy v České republice! Zasláním trvalé SMS ve tvaru DMS TRV HARMONIE 190 na číslo 87777 nebo jednorázové SMS ve tvaru DMS HARMONIE 190 na číslo 87777.

Lidé Harmonie: Terézia Hledíková

Znáte naše lektory? Od zahájení naší činnosti v roce 2009 se do projektu zapojila celá řadu lektorů a dirigentů.

V současné době působí v přípravném kurzu a orchestru 5 lektorů včetně dirigenta a my jsme se rozhodli, že vám je postupně všechny představíme.

Terézia Hledíková (lektorka na housle a přípravného kurzu) je služebně nejmladší členkou našeho lektorského týmu. I když je v Harmonii teprve krátce, nedá se říct, že by pro ni byl dětský orchestr s programem El Sistema úplnou neznámou…

Terézia Hledíková

Jak dlouho spolupracujete s NF Harmonie?

S Nadačním fondem Harmonie spolupracuji od září 2022, ale poprvé jsem se s ním osobně seznámila už v roce 2016 na Střeleckém ostrově. Tehdy jsem si přišla zahrát na první open air koncert Harmonie ještě jako studentka Pražské konzervatoře. Pamatuji si, že to byla velmi vydařená akce, plná dobré nálady, veselých dětí, a také prvotřídních umělců. Vystoupil tam patron nadačního fondu, klavírista Ivo Kahánek a tehdejší dirigent Harmonie, nynější šéfdirigent Plzeňské filharmonie, Chuhei Iwasaki.

Co Vás na projektu zaujalo?

Hned jako první mě rozhodně zaujalo nadšení dětí. Je vidět, že si hraní v orchestru opravdu užívají. Nadační fond poskytuje dětem jedinečnou příležitost hrát v orchestru. Individuální výuka je v České republice běžnou praxí, ale možnost zahrát si společně v orchestru mají děti ojediněle. Proto je Harmonie velmi výjimečným projektem. Kromě hraní v orchestru v rámci běžné výuky mají vybrané děti možnost zúčastnit se různých zahraničních akcí v rámci spolupráce zemí zapojených do programu El Sistema. Například ve Švédsku si děti zahrají s vybranými účastníky z celého světa v jednom orchestru. Děti spolu tráví čas na zkouškách a workshopech, objevují krásu hudby a vzájemně se inspirují. Z takových projektů si odnesou zkušenosti a zážitky na celý život.

Měla jste obavy ze systému výuky a pokud ano, kdy se obavy rozptýlily?

Systém výuky je výjimečný a ojedinělý, a proto v něm nedokážu využít zkušenosti, které jsem získala v praxi u individuální výuky. V průběhu let, od kdy začal v nadační fond pracovat i můj starší bratr, jsem měla možnost párkrát zavítat na lekce nadačního fondu a něco pochytit od předešlých lektorů. Za ty zkušenosti jsem moc vděčná, ale přece jen, osobní praxe je ze všeho nejpodstatnější a čím déle učím, tím víc jsem si jistější, jakým způsobem vést výuku, aby byla co nejproduktivnější a zároveň děti bavila.

Co si vybavíte, když se řekne El Sistema?

Představím si Venezuelu, a snad nejznámějšího studenta tohoto programu, slavného dirigenta Gustava Dudamela a obrovský orchestr plný dětí z různých částí světa.

Co Vám výuka a spolupráce s dětmi dává? Co Vám udělalo radost?

Mám to štěstí, že můžu říct, že se vždy do práce těším. Děti v orchestru jsou skvělé a vždy plné pozitivní energie. Mám radost z každého jejich pokroku či nadšení z nové nastudované skladby.