Staňte se jedním z dárců, kteří nám pomohou zajistit pokračování projektu dětského orchestru El Sistemy v České republice! Zasláním trvalé SMS ve tvaru DMS TRV HARMONIE 190 na číslo 87777 nebo jednorázové SMS ve tvaru DMS HARMONIE 190 na číslo 87777.

Lidé Harmonie: Dominik Landsinger

Jak dlouho spolupracujete s NF Harmonie?

Lektorem a dirigentem NF Harmonie jsem od září 2022, s Harmonií jsem se ale již potkal na několika koncertech na Střeleckém ostrově.

Co Vás na projektu zaujalo?

Moc mě zaujala otevřenost projektu a příležitosti, které děti v Harmonii najdou. Orchestrální hra je důležitou (pro neprofesionální muzikanty dle mého nejdůležitější) součástí života hudebníka a je na školách často opomíjená. To, že v Harmonii děti svou cestu k nástrojům a hudbě hledají právě prostřednictvím hry v orchestru, mi přijde velmi přínosné.

Měl jste obavy ze systému výuky a pokud ano, kdy se obavy rozptýlily?

Jakožto odchovanec tradičního systému ZUŠ pro mě byla výuky zcela novou záležitostí. Nemohu říct, zda to byly přímo obavy, ale jakékoli pochybnosti se rozptýlily hned na první hodině, na kterou jsem přišel. Spokojené a usměvavé děti hrající při rozehrávce hezkým plným zvukem, a to, jak se ke svým nástrojům měly, to vše bylo víc než dostatečným důkazem, že to funguje.

Co si vybavíte, když se řekne El Sistema?

Jako první se mi nejspíš vybaví velké spojené orchestry dětí z různých zemí na akcích Side by Side. Zatím znám jen z fotek a videí, pokládám ale takové akce za obrovskou příležitost pro děti, za velkou zkušenost a přínos jejich orchestrální praxi a moc se těším, až to s nimi zažiju na vlastní kůži.

Co Vám výuka a spolupráce s dětmi dává? Co Vám udělalo radost?

Je toho mnoho – radost, zkušenosti, často je s nimi zábava. Ze všeho bych ale zmínil zejména to, jak mě těší sledovat pokrok některých dětí. Ať už těch, které své nástroje dostaly do ruky v září a teď už s radostí hrají písničky z not, nebo těch, které už hrají roky, ale rostou z nich pohotoví muzikanti, kteří se v žádném orchestru neztratí. Všechny ty děti znám šest měsíců a je opravdu velmi krásné vidět, kam se za tu dobu posunuly.

Dominik Landsinger