Staňte se jedním z dárců, kteří nám pomohou zajistit pokračování projektu dětského orchestru El Sistemy v České republice! Zasláním trvalé SMS ve tvaru DMS TRV HARMONIE 190 na číslo 87777 nebo jednorázové SMS ve tvaru DMS HARMONIE 190 na číslo 87777.

Lidé Harmonie: Oleg Cingarski

Violoncellista Oleg Cingarski je nejmladším členem lektorského týmu Harmonie.

Jak dlouho spolupracujete s Nadačním fondem Harmonie?

S Nadačním fondem Harmonie jsem svoji spolupráci začal v květnu 2022. Začal jsem pravidelně navštěvovat zkoušky, které probíhaly v Klánovicích a od června jsem se stal lektorem na violoncello.

Co Vás na projektu zaujalo?

Na tomto projektu mě nejvíce zaujal originální princip, podle kterého funguje rozvrh zkoušek, průběh zkoušek a všechny metody, které se používají během výuky. Díky tomu se pokaždé vytvoří velmi příjemná pracovní atmosféra jak mezi lektory, tak i mezi lektory a všemi dětmi.

Měl jste obavy ze systému výuky a pokud ano, kdy se obavy rozptýlily?

Osobně jsem nikdy ze systému výuky obavy neměl. To pravděpodobně vychází z toho, že projekt NF Harmonie má dlouholeté úspěchy. Už na samém začátku, kdy jsem se stal součástí tohoto projektu, se mi potvrdilo (a nadále potvrzuje), že tento originální a zvláštní systém výuky, organizace a realizace koncertů a všech vystoupení, má velký úspěch a naprosto funguje.

Co si vybavíte, když se řekne El Sistema?

Když se řekne El Sistema, tak si vždy vzpomenu na samý vznik tohoto projektu a na okolnosti, za kterých tento projekt vznikl ve Venezuele v roce 1975. Hlavně si vzpomenu na morální hodnoty, které tento projekt propaguje a jejich význam ve společnosti.

Co Vám výuka a spolupráce s dětmi dává? Co Vám udělalo radost?

Spolupráce s dětmi je naprosto boží! Skupinová výuka je unikátní, zejména výuka orchestru. Vytváří se tam nejen skvělé vztahy mezi lektory a dětmi, ale také mezi dětmi navzájem. Nejvíc mě těší, když vidím, jak děti hraní baví a dělá jim radost!

Oleg Cingarski