Staňte se jedním z dárců, kteří nám pomohou zajistit pokračování projektu dětského orchestru El Sistemy v České republice! Zasláním trvalé SMS ve tvaru DMS TRV HARMONIE 190 na číslo 87777 nebo jednorázové SMS ve tvaru DMS HARMONIE 190 na číslo 87777.

Open air koncert 2021 – Přijďte si s námi zahrát!

Již pošesté si Vás dovolujeme pozvat na akci Přijďte si s námi zahrát, která se letos uskuteční ONLINE. Místo živého koncertu jsme se vzhledem k současné situaci rozhodli uspořádat stream koncertu – komponovaného pořadu. Jsme nadšeni, že jsme našli cestu ke společnému hraní i přesto, že se nemůžeme sejít jako v minulých letech. Zapojíme děti z našeho orchestru a zveme všechny další amatérské a profesionální muzikanty do pořadu tak, že vytvoříme video z dílčích nahrávek a sestavíme virtuální orchestr. Zaslaná videa se poté zpracují ve studiu a budou součástí koncertu, který se bude přenášet z kulturního centra ATRIUM Žižkov v Praze. Společně si s námi zahraje náš patron klavírní virtuóz Ivo Kahánek. V pořadu dále živě vystoupí klavírní kvartet lektorů NF Harmonie, telefonicky nás podpoří i naše patronka herečka Simona Stašová. Moderovat celý pořad bude pan Marek Šulc z rádia Classic Praha.

Radost ze společného hraní si můžete prožít v neděli 25. dubna 2021 od 19.00 hodin.
MOC SE TĚŠÍME NA VÝSLEDKY A PROSÍME O ZASLÁNÍ VAŠICH VIDEÍ CO NEJDŘÍVE (nejpozději do středy 14. 4. 2021)ABYCHOM MĚLI ČAS NA JEJICH ZPRACOVÁNÍ. SPOLEČNĚ NAHRÁVAT BUDEME SKLADBU „RITMOS“. Na ostatní skladby přidáváme notový materiál, abyste si s námi mohli během pořadu zahrát.
Celá akce je pro všechny zdarma. Pokud byste chtěli přispět na technické zabezpečení akce (přenosová technika, připojení a pronájem), je to možné Zde.

Těšíme se na Vás!

Stream na koncert Pojďte si s námi zahrát

Registrovat se můžete zde: Registrace na open air koncert 25.4.2021 (google.com)

V  tomto odkazu najdete tři složky – noty, referenční videa nahraná od našich lektorů a také složku, kam můžete nahrát své vlastní video skladby Ritmos.

Videa skladby Ritmos točte dle následujících pravidel. Vzhledem k charakteru skladby stylizujte své oblečení nebo doplňky do španělského stylu. Jako dekorativní prvek je možno použít cokoli, co bude připomínat Španělsko. Stačí například květina do vlasů, pestrobarevné šaty, namalovat falešný knírek, obléknout pončo nebo třeba sombréro na hlavu 🙂 kreativitě se meze nekladou – hlavní je si užít zábavu a s radostí si zahrát.

 

Informace k přípravě nahrávek

 

Ve složce naleznete kromě not i videa, která natočili naši lektoři jako referenční nahrávky v přesném tempu, jak by měla skladba zaznít. Je velice důležité dodržet následující kroky, které povedou k úspěšné nahrávce, kterou budeme moci použít:
  • Stáhněte videonahrávku z odkazu výše, podle toho, na který nástroj hrají a uložte ji do zařízení (ideálně mobilního telefonu, nebo jakéhokoli jiného zařízení, do kterého se dají připojit sluchátka a na které nebudete točit finální nahrávku)
    • toto zařízení bude mít muzikant u sebe a pomocí sluchátek se bude orientovat, kdy má hrát, atd.
    • Je možno použít video tak, že si ho muzikant postaví před sebe na pult k notám
    • Hlavní ale je, aby muzikant slyšel nahrávku lektora (v každém videu je jasně slyšet tikání metronomu, který mají lektoři zapnutý a ten určuje přesné tempo, lektoři také odpočítávají začátek, pauzy a další důležitá místa)
    • Je potřeba, aby tato referenční nahrávka nebyla na Vaší finální nahrávce slyšet, proto je nutné pustit ji pouze do uší
      • tip – ideální je nechat si jedno ucho volné (buď trochu odsunout na stranu klasická sluchátka, nebo povytáhnout jednu „pecku“ z ucha) – jedním uchem posloucháme základ a druhým kontrolujeme vlastní hru
  • Připravte ideální místo pro natáčení videa
    • najděte místo doma / venku / kdekoli, kde bude zaručen klid a především TICHO pro pořízení nahrávky (při natáčení venku pozor nejen na ruch z ulice, ale i třeba zpěv ptáčků – by byl důvodem, proč bychom nahrávku nemohli použít, je potřeba dostat skutečně „čistou“ audiovizuální stopu)
    • promyslete POZADÍ pokud nemáte doma vyhovující stěnu nebo pozadí, lze například použít vyžehlené bílé prostěradlo přehozené přes provázek nebo jinak upevněné, které vytvoří neutrální bílé pozadí (záběry budeme potřebovat zblízka, takže to jistě vyjde)
    • zabezpečte DOSTATEK SVĚTLA – to je pro kvalitu videa asi nejzásadnější. Ideální je natáčet video směrem od okna, tedy využijte denního světla (pozor ale ať na videu není natočený např. váš stín přes postavu dítěte). Zcela nevhodné je natáčet proti oknu, tím se vytvoří pravý opak požadovaného, tedy velmi tmavé video. Vhodné je také vybrat dobrou denní dobu, třeba odpoledne, kdy je světla dostatek. Není ale problém natočit video v podstatě kdykoli, pokud v místnosti zajistíte dostatek umělého světla 🙂
  • Připravte si telefon / fotoaparát / kameru, čím video natočíte 
    • doporučujeme telefon, prosíme NE velkoformátová videa točená profi kamerami, atp. Myslete na to, že je potřeba nám video nahrát na disk a bude jich hodně, tak ať není problém s místem
    • Ideální by bylo fotoaparát připevnit na stativ, nebo jiným způsobem zajistit, aby byl obraz po celou dobu stabilní (není dobré točit video „z ruky“ – nikdy se nepodaří, aby byl obraz stabilní a v tomto typu videí, který chceme realizovat je potřeba, aby se na obrazu hýbali jen muzikanti 🙂
    • S předchozím bodem se také pojí, že záběry nijak manuálně nepřibližujte, nezoomujte ani jinak s obrazem nemanipulujte, potřebujeme dostat materiál na statickém pozadí
    • Video natáčejte na šířku, ne na výšku
    • Zařízení umístěte ideálně tak, aby bylo v úrovni hlavy muzikanta, ani nad ní, ani pod ní, ale přímo naproti a zajistěte, aby muzikant byl natočený co nejvíce do obrazu (čili ne příliš zboku, ale aby bylo vidět do tváře)
    • Zajistěte, aby na videu něco nechybělo nebo nepřebývalo – tedy aby nemělo muzikant „oříznutou“ hlavu a bylo vidět nohy nebo naopak dva metry stěny nad hlavou a „useknutý“ nástroj
    • V případě violoncella nemusí být vidět celý nástroj, ale určitě, aby bylo vidět do tváře muzikanta a také práci rukou např. u smyčcových nástrojů práci pravé ruky (aby bylo vidět jak tahá smyčcem)

▪   Natočte video

  • Prostě natočte video jak nejlépe se Vám povede 🙂
  • Výše zmíněné body berte jako doporučení, jak by to ideálně mohlo vypadat, ale i když se Vám nepovede něco přesně dodržet nebo naaranžovat, nezoufejte – stejně jako výuka v Harmonii, i toto video má být především o radosti z hudby a o radosti z toho, že máme možnost i v této divné době dělat něco, co nás všechny baví a naplňuje.
  • Referenční nahrávky našich lektorů Vám dost napoví, jak by Vaše videa mohla vypadat, ale pokud si s něčím nebudete vědět rady nebo se budete chtít zeptat, domluvit jsme všichni připraveni Vám pomoci.
  • V technických záležitostech prosím kontaktujte Lenku Dandovou na dandova.lenka@gmail.com nebo na tel.: 732 838 426, v ostatních organizačních záležitostech prosím kontaktujte Irenu Novákovou na novakova.irena@nfharmonie.cz nebo na tel.: 608 900 887.