Staňte se jedním z dárců, kteří nám pomohou zajistit pokračování projektu dětského orchestru El Sistemy v České republice! Zasláním trvalé SMS ve tvaru DMS TRV HARMONIE 190 na číslo 87777 nebo jednorázové SMS ve tvaru DMS HARMONIE 190 na číslo 87777.
Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším – Open air, Střelecký ostrov 2018

Nadační fond Harmonie dělá svět barevnějším – Open air, Střelecký ostrov 2018

Koncert pod širým nebem pro všechny, kteří měli chuť přijít si zahrát v orchestru, uspořádal v neděli odpoledne na Střeleckém ostrově Nadační fond Harmonie, jehož Dětský orchestr tak vystoupil spolu s profesionálními i neprofesionálními muzikanty z Prahy i celé České republiky.

Nadační fond Harmonie využívá program El Sistema, který vznikl před čtyřiceti lety ve Venezuele a od té doby se tento projekt sociální změny pomocí hudby úspěšně rozvíjí například v USA, Kanadě a ve více než dvou desítkách zemí Evropy. Program je zdarma otevřen všem dětem bez rozdílu. Děti se od samého počátku učí hrát na hudební nástroje společně jako součást orchestru. Důraz je kladen na vysokou profesionalitu lektorů a na intenzitu výuky.

„Jsme otevření všem dětem a neděláme žádné talentové zkoušky, protože vše je u nás založeno na myšlence, že všechny děti mají právo hrát na hudební nástroj a nechat si hudbou pozitivně změnit život,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Harmonie Milada Cholujová a dodala důležitou informaci: „Neexistují lidé bez hudebního talentu, ale ne z každého samozřejmě bude virtuóz.“

Poděkování za podporu se kromě dalších ochotných lidí dočkaly i herečka Simona Stašová a radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková. „Jsem moc ráda, že se Češi stále více a více věnují hudbě, protože hudba je krásná, kultivuje a spojuje lidi a národy. Paní ředitelka, Nadační fond Harmonie, páni dirigenti, lektoři nebo třeba vynikající klavírista Ivo Kahánek odvádějí skvělou a moc užitečnou práci,“ ocenila Eva Špačková.

Simona Stašová, patronka orchestru, na koncert doslova utekla z generálky svého nového představení. Koncert ji, stejně ostatní diváky, velmi oslovil. „Jsem dojatá. Je to neskutečný pokrok, který děti udělaly,“ vyzdvihla Simona Stašová a rovněž zdůraznila roli hudby pro člověka a děti obzvlášť. „Především hudba nás povznáší a pomáhá nám překlenout i ty doby, kdy se nedaří,“ prohlásila tato vynikající herečka a vyzvala filantropy k podpoře tohoto jedinečného projektu.

Slova uvedených tří dam potvrdily i děti. Jedna z dívek doslova řekla: „Za dva roky, které jsem v orchestru, se mi úplně změnil život a získala jsem nové přátele i sebevědomí.“

A že se toho spolu se svými malými a mladými kolegy z orchestru, jež na Střeleckém ostrově doplnili děti a mladí muzikanti například ze základních uměleckých škol v Pardubicích a Přelouči, z Hrusic nebo z Pražské konzervatoře, naučila už dost, potvrdil i předvedený repertoár, v němž byly takové nádherné a náročné skladby jako Malá noční hudba, Óda na radost, Rondo či Slovanský tanec č. 8, ale také třeba známé melodie z Večerníčků.

Zahrát si s Dětským orchestrem Nadačního fondu Harmonie mohou i další děti, protože orchestr přijímá nové členy. A pozor: není nutné umět hrát, protože v orchestru se to naučíte, dokonce ani není třeba vlastnit nástroj. Navíc výuka i zapůjčení hudebního nástroje jsou zadarmo. Zkouší se třikrát týdně.

Více informací o programu i možnostech podpory (i prostřednictvím dárcovských SMS) naleznete na www.nfharmonie.cz.